Gıdalarımızı Derin Dondurucuda Nasıl Saklamalıyız?

Süt ve süt ürünleri kısa süreli saklama ve daha sonraki kullanımlar için korunmak amacıyla dondurulmaktadır. Bunlardan tereyağı soğukta saklanması zorunlu bir ürün olmakla beraber dondurarak saklanan süt ürünleri açısından önemli bir yeri bulunmaktadır. Krema ise endüstriyel kullanımda, özellikle dondurma üretiminde kullanılmak üzere dondurulmaktadır. Süt ve süt ürünlerinin hazırlama yöntemleri, saklama süreleri, saklama sıcaklıkları ve kullanma şekilleri aşağıda gösterilmiştir.
BESİNLER HAZIRLAMA YÖNTEMİ SAKLAMA SÜRESİ (AY) SAKLAMA SICAKLIĞI (°C) KULLANMA ŞEKLİ
Tereyağı En az 250 gr’lık paketlenir. 8-12 -18, -25 Tazesi gibi kullanılır.
Peynir Dilimlenir, paketlenir. (1 kg’dan fazla olmamalı) 8-12 -18, -25 Tazesi gibi kullanılır.
Krema En az 250 gr’lık paketlenir. 6-12 -18, -25 Tazesi gibi kullanılır.
Dondurma En az 250 gr’lık paketlenir. 6-12 -18, -25 Tazesi gibi kullanılır.
Kırmızı etlerin pişirilerek miktar veya porsiyonlar kadar bölünmesi, et parçalarının kalın olmaması ve özellikle fazla yağların alınarak poşetlenmesi gerekmektedir. Balıklar ise pişirme yöntemlerine göre tüketilecek miktar kadar plastik veya alüminyum malzemeler ile ambalajlanır. Etler pişirileceği zaman 8-9 saat önceden derin dondurucudan çıkarılarak buzdolabının soğutucu gözünde çözülmesi sağlanır. Balıklarda ve diğer deniz ürünlerinde bağ dokusu olmadığı için daha kısa sürede çözünerek kullanılır hale getirilir.Kırmızı ve beyaz etleri hazırlama yöntemleri, saklama süreleri, saklama sıcaklıkları ve kullanma şekilleri aşağıda verilmiştir.
BESİNLER HAZIRLAMA YÖNTEMİ SAKLAMA SÜRESİ (AY) SAKLAMA SICAKLIĞI (°C) KULLANMA ŞEKLİ
Dana (parça) Porsiyonlara ayrılır, paketlenir. 12 -18, -25 Soğutucuda 8 saat önce çözdürülür.
Dana (kıyma) Porsiyonlara ayrılır, paketlenir. 10-12 -18, -25 Soğutucuda 8-9 saat önce çözdürülür.
Koyun, kuzu (parça) Porsiyonlara ayrılır, paketlenir. 9-10 -18, -25 Soğutucuda 8 saat önce çözdürülür.
Tavuk (piliç) Bütün veya porsiyonlara ayrılır, paketlenir. 10-12 -18, -25 Soğutucuda 5-6 saat önce çözdürülür.
Balık (yağlı) Tane veya porsiyonlara ayrılır, temizlenir, yıkanır paketlenir. 4-8 -18, -25 Soğutucuda 3-4 saat önce çözdürülür.
Balık (yağsız) Tane veya porsiyonlara ayrılır, temizlenir, yıkanır paketlenir. 8-18 -18, -25 Soğutucuda 3-4 saat önce çözdürülür.
Karides Porsiyonlara ayrılır, temizlenir, yıkanır paketlenir. 6-12 -18, -25 Soğutucuda 1-2 saat önce çözdürülür.
Sebzeler, bilinen yemek hazırlama işlemlerinde olduğu gibi ayıklama, yıkama, soyma, dilimleme, haşlama (3-4 dk), soğuk suda soğutma, süzme, kurulama ve ambalajlama işlemlerinden sonra (-18°C, -24°C, -30°C’de) aklanmaktadır . Ambalajlama 1 kg’dan fazla yapılmamalıdır. Donmuş sebzeler, pişirilme öncesi çözdürülmeden donmuş şekli doğrudan hazırlanmış olan karışıma konulup pişirilmesi sonucu vitamin kaybı önlenmiş olur. Patates gibi kızartma yapılacak besinlerinde çözdürülmeden kızgın yağda kızartılması ile besin kaybı önlenmektedir. Meyveler son ürün olarak ya da daha ilerideki işlemlerde kullanılmak üzere dondurulmaktadır. Genellikle çözüldükten sonra doğrudan tüketildiklerinden haşlanmazlar. Elma, kayısı, şeftali gibi meyvelerdeki polifenol oksidaz enzimi hazırlama ve donmuş depolama sırasında kararmalara neden olmaktadır. Bu nedenle meyvelere bazı kimyasal maddelerin ilavesi gerekmektedir. Hazırlama sırasında meyvelerin %1-3’lük tuz çözeltisi içine daldırılması kararmayı önlemektedir. Bazı meyvelerin dondurulma öncesi şeker şuruplarına daldırılması (%40-50) hatta şeker şurubu ile dondurulması da mümkündür. Şeker şurupları uçucu aroma bileşiklerini tutarken renk kararmasını da önlemektedir.Sebze ve meyvelerin hazırlama yöntemleri, saklama süreleri, saklama sıcaklıkları ve kullanma şekilleri aşağıda gösterilmiştir.
BESİNLER HAZIRLAMA YÖNTEMİ SAKLAMA SÜRESİ (AY) SAKLAMA SICAKLIĞI (°C) KULLANMA ŞEKLİ
Taze Fasulye Temizlenir, yıkanır, 4dk. haşlanır, soğuk suda soğutulur, kurulanır ve 1kg’lık paketlenir. 12 -18, -24 Çözdürülmeden karışıma atılır ve az suda pişirilir.
Taze Bamya Temizlenir, yıkanır, kurulanır ve 1kg’lık paketlenir. 12 -18, -24 Çözdürülmeden karışıma atılarak pişirilir.
Taze Bezelye Temizlenir, yıkanır, 2dk. haşlanır, soğuk suda soğutulur, kurulanır ve paketlenir. 12 -18, -24 Çözdürülmeden karışıma atılarak pişirilir.
Domates Temizlenir, yıkanır, bütün olarak ya da doğranarak istenilen miktarlarda paketlenir. 6 -18, -24 Tazesi gibi kullanılır.
Dolmalık Biber Temizlenir, yıkanır, 3-4 dk. haşlanır, soğuk suda soğutulur, kurutulur ve paketlenir. 12 -18, -24 Tazesi gibi kullanılır.
Kabak Temizlenir, yıkanır, kurulanır ve isteğe bağlı miktarlarda paketlenir. 12 -18, -24 Tazesi gibi kullanılır.
Mantar Temizlenir, yıkanır, 2-3dk. haşlanır ve isteğe bağlı miktarlarda paketlenir. 10 -18, -24 Tazesi gibi kullanılır.
Kayısı Yıkanır, şekerli ya da şekersiz paketlenir. 7 -18, -24 Pastalar için çözülmeden kullanılır, kompostolarda 2-3dk. pişirilir.
Kiraz Yıkanır, sapları ayıklanır, şerbetli ya da şerbetsiz olarak dondurulur. 8 -12, -18 Komposto ve pastalar için çözülmeden kullanılır.
Şeftali 1 dk. haşlanır, kabukları soyulur, çekirdekleri çıkartılır şerbetle dondurulur. 11 -18, -24 Çiğ olarak kullanmak için oda ısısında üstü kapalı olarak çözdürülür.
Böğürtlen Temizlenir, yıkanır, şekerli ya da şekersiz dondurulur. 10 -12, -18 Oda ısısında 5 saat ya da buzdolabında 8 saat bekletilir.
İncir Yıkanır, şerbetli olarak dondurulur. 8 -12, -18 Çiğ olarak kullanılması için üstü kapalı oda ısısında çözdürülür.
Dondurulmuş ürünler arasında çokça tüketilen ürünlerden Milföy hamuru, puf böreği, su böreği, sigara böreği ve mantı gibi ürünler hazır alınıp tüketilecekse, derin dondurucudan çıkartıldıktan sonra oda ısısında birkaç dakika bekletildikten sonra kullanılmalıdır. Evde dondurulacaksa, hazırlandıktan sonra uygun olarak ambalajlanıp -18°C dondurulmalıdır.Unlu mamullerin hazırlama yöntemleri, saklama süreleri, saklama sıcaklıkları ve kullanma şekilleri Tablo 4’de verilmiştir.
BESİNLER HAZIRLAMA YÖNTEMİ SAKLAMA SÜRESİ (AY) SAKLAMA SICAKLIĞI (°C) KULLANMA ŞEKLİ
Milföy Hamur Hazır alınır SKT’ye göre -18 Oda sıcaklığında biraz yumuşadıktan sonra kullanılır.
Sigara Böreği Tarife göre hazırlanır. 1-2 -18 Kızgın yağda kızartılır.
Su Böreği Tarife göre hazırlanır. 1-2 -18 220 °C fırında kızartılır.
Puf Böreği Tarife göre hazırlanır. 1-2 -18 Biraz yumuşadıktan sonra kızgın yağda kızartılır.
Mantı Tarife göre hazırlanır. 1-2 -18 Çözdürülmeden hemen haşlanır.
Pizza Tarife göre hazırlanır. 1-2 -18 Çözdürülmeden fırında kızartılır.